18 grudnia 2018

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie dla Niepodległej

Koordynacji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5 w Chorzowie podjęły się bibliotekarki. Akcje i inicjatywy wychodziły jednak często poza ramy działań biblioteki i dotykały różnych dziedzin życia szkoły. 

Oto niektóre z działań Biblioteki SP5 w Chorzowie dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: 

· Zajęcia czytelnicze w klasach 1-3… 

podczas których czytano książki o polskiej kulturze, historii czy przyrodzie. Dzięki emisji filmu „Polak mały” dzieci pogłębiły wiedzę na temat polskich symboli narodowych, a następnie wypełniły kontur Polski swoimi odrysowanymi dłońmi. Plansze zdobiły później sale lekcyjne. W zajęciach tych uczestniczyli również zaproszeni goście- dzieci z sąsiedniego przedszkola. 


· Konkurs recytatorski poezji patriotycznej 

„Elegia o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego czy „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K.I. Gałczyńskiego to tylko niektóre z wierszy pięknie zaprezentowanych przez chętnych uczniów z klas 4-6. 

· Quiz o Polsce… 

przygotowany w programie Kahoot. „Na ile województw dzieli się Polska?” „ W którym roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej?”- swoją wiedzę mieli okazję sprawdzić uczniowie klas 4-6. Emocji było co niemiara, a uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie quizu tym chętniej, że podczas zajęć wyjątkowo mogli korzystać ze swoich smartfonów. 

· Gimnazjaliści czytają przedszkolakom…o Polsce. 

Wiosną młodzież naszej szkoły chodziła do pobliskich przedszkoli czytać dzieciom bajki. Jedne z takich zajęć poświęcone były naszej ojczyźnie. Czytano głównie wierszyki oraz legendy polskie. 



· Konkurs na napisanie zwrotki o Chorzowie… 

do piosenki „Niezwykła lekcja rytmiki” ogłoszony wiosną 2018r. w klasach 1-3, wpisywał się również w obchody lokalnej rocznicy 150-lecia nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Nagrodzone prace naszych młodych tekściarzy zaprezentowane zostały podczas uroczystej akademii. 

· Złóż życzenia marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu lub Wojciechowi Korfantemu 

Konkurs na wykonanie kartki z życzeniami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszony w klasach 4-6. Technika wykonania kartki była dowolna, jury zwracało jednak uwagę na oryginalność i poprawność językową życzeń. 

· Śląscy patrioci

Każda spośród klas 7-8 i III gimnazjum miała za zadanie wykonać planszę biograficzną o postaci, która w jakiś sposób przyczyniła się do polskości Śląska lub zaznaczyła na kartach historii naszego regionu. Chodzimy po ulicach Omańkowskiej, Zgrzebnioka czy Mielęckiego na co dzień nie zastanawiając się kim byli ci ludzie i jaka była ich rola w historii i kulturze Górnego Śląska. Akcja miała na celu przybliżenie młodzieży i dorosłym tych postaci. Plansze biograficzne zostały wyeksponowane przed aulą. 


· Tydzień kuchni polskiej 

W ostatnich dniach października stołówka szkolna serwowała typowo polskie i śląskie potrawy, wśród których znalazły się rosół, barszcz, kartacze, modro kapusta czy bigos. 

„W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno 

Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną” 

(A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”) 

Dodatkowo przed wejściem do jadalni umieszczone zostały przepisy i opisy potraw. Plansze wykonali uczniowie, a menu ustalono z intendentką oraz szefową kuchni. 


· Zabawy z Orłem Białym czyli patriotyczna lekcja w-f … 

przeprowadzona w klasach 1-3. Nauka kroków i figur poloneza oraz zabawy ruchowe do piosenek żołnierskich to tylko niektóre elementy tej nietypowej lekcji. 

· Wystawa „Moja ojczyzna- mój dom”…

w nowo otwartej czytelni biblioteki szkolnej. Zaprezentowano tam głównie drzewa genealogiczne uczniów klas 4 oraz bogaty zbiór wydawnictw dotyczących naszego kraju. 


· Flaga w każdym oknie 

Od 5 listopada w niemal 500 okien naszej szkoły zdobiła biało-czerwona flaga. Wychowawcy wraz z uczniami udekorowali okna w swojej klasie oraz na korytarzu przed nią. Za pozostałe odpowiedzialny był samorząd szkolny, świetlica oraz biblioteka. Flaga Polski w każdym oknie wyremontowanego budynku naszej szkoły prezentowała się spektakularnie. Szkoła zwracała uwagę mieszkańców Chorzowa, a jej uczniowie nauczyli się szacunku dla polskich symboli narodowych. 



· Zajęcia czytelnicze „Gra w kolory”… 

z wykorzystaniem książki Angeliki Kuźniak „O Zofii, co zbierała kolory” z serii Czytam Sobie z Kotylionem. 

· Uroczysta akademia… 

była zwieńczeniem wszystkich działań Szkoły Podstawowej nr 5 dla Niepodległej. Po pięknej i wzruszającej części artystycznej nastąpiło podsumowanie konkursów i akcji, laureatom wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wyemitowano filmik, ukazujący niemal wszystkie wydarzenia i akcje organizowane w naszej szkole dla uczczenia tego ważnego jubileuszu. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu o godzinie 11.11. 

To tylko niektóre z inicjatyw naszej szkoły dla uczczenia ważnego jubileuszu. Bardzo się cieszymy, że to właśnie bibliotekarze podjęli się zadania realizacji obchodów. Dzięki temu biblioteka włączyła się w życie szkoły, efektownie współpracowała z nauczycielami i pracownikami administracji i obsługi, rodzicami oraz instytucjami kultury. Wierzymy, że zachęci to uczniów do korzystania z biblioteki oraz wpłynie na kształtowanie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej.

Dziękujemy za relację