Przypominamy się z naszą akcją 1000 Twarzy Bibliotekarzy. Bibliotekarki i bibliotekarze piszą do nas o swoich pozabibliotecznych pasjach. O pani Marcie Korzynek pisaliśmy już w ramach 1000 Twarzy ponad dwa lata temu, ale od tego czasu pani Marcie przybyła nowa pasja oraz tytuł Nauczyciela na Medal, którego bardzo serdecznie gratulujemy.
W LO Collegium Gostomianum pracuję od 2001roku. Pracowałam jako nauczyciel języka polskiego, wychowawca w internacie i nauczyciel bibliotekarz. Zawsze jest to praca z ludźmi, która przynosi mi dużo satysfakcji. Staram się zachęcać naszych uczniów do licznych przedsięwzięć w szkole i poza nią. Podsumowaniem mojej pracy była moja nominacja w plebiscycie Echa Dnia „Nauczyciel na medal 2018” zgłoszona przez uczniów i ich rodziców, w której zdobyłam I miejsce w powiecie sandomierskim i V miejsce w województwie świętokrzyskim. Było to dla mnie zaskoczenie, a zarazem wielkie wyróżnienie. Jeszcze raz za Państwa pośrednictwem dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej nagrody.
Od niedawna, oprócz wykonywania zawodu nauczyciela, jestem też żołnierzem w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Kielcach.
Wstępując w szeregi WOT, nie miałam doświadczenia wojskowego, dlatego we wrześniu przeszłam tzw. „szesnastkę” czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Była to dla mnie prawdziwa szkoła życia. Nie spodziewałam się tak rygorystycznej dyscypliny, fizycznego wysiłku i intensywnego programu szkoleniowego, m.in. posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania, udzielania pierwszej pomocy i topografii. Praktycznie zajęci byliśmy od świtu do nocy. Myślę, że każdy z nas miał chwilę załamania, ale pomogło wsparcie grupy. Na koniec szkolenia była tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie zdobyliśmy. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego była uroczysta przysięga wojskowa na Placu Wolności w Kielcach. Teraz jestem w trakcie ćwiczeń rotacyjnych, podczas których uczymy się podstaw zachowania się w sytuacjach, z którymi żołnierz może się spotkać.
Proces szkolenia trwa 3 lata i odbywa się w systemie weekendowym. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz SERE, czyli elementy przetrwania.
WOT jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą pogodzić służbę dla kraju z życiem zawodowym i rodzinnym. Służba w wojsku znakomicie uczy pracy zespołowej, tu trzeba mieć charakter, potrafić się skupić i pamiętać o drugim człowieku.
Dla mnie noszenie munduru jest wielkim zaszczytem i honorem, a służba w wojsku to kontynuowanie wojskowych tradycji rodzinnych, ponieważ mój mąż, brat i szwagier są żołnierzami. To także pomoc ludziom na terenie swojej „małej ojczyzny”. Zakładam mundur i jestem żołnierzem, kiedy go zdejmuję pozostaję nauczycielem.