20 maja 2020

Challenge biblioteczne

Kolejne pomysły na pracę zdalną przysłała do nas Pani Izabela Stefańska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Technikum nr 1 Ekonomiczne.


Nauczanie zdalne trwa już od długiego czasu. Początkowy „hura” entuzjazm zmienia się w działania coraz bardziej kreatywne, bo jak przyciągnąć uczniów do wirtualnej biblioteki?

Jest na to kilka sposób, które w moim przypadku przyniosły efekty. 

Jednak po kolei. Od 25 marca biblioteka (jak również wszystkie przedmioty zawodowe i ogólnokształcące z naszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu) przeniosła się na platformę GSuit. Tam w wirtualnych murach pracujemy pełną parą. Udostępniam lektury ze strony www.wolnelektury.pl, zapraszam uczniów na wirtualne spacery po galeriach, muzeach – nie tylko polskich. W tzw. „ strumieniu” bibliotecznym aktywuję uczniów, zadając im różne zagadki (np. związane z rocznicami) oraz umieszczam quizy ze strony quzizz. 

Zaczął się jednak Tydzień Bibliotek i nadarzyła się okazja, aby zaproponować uczniom zabawę, trwającą cały biblioteczny tydzień. Co dzień na platformie publikuję GSuit różne challenge, na które uczniowie czekaja z niecierpliwością. Za nami już challenge #1 – polegający na odgadnięciu, po zamieszczonym fragmencie książki, autora i tytułu. Challenge #2 – uczniowie dostali zdjęcia książek i ich zdaniem było znowu – odgadnąć tytuł i autora.


Challenge #3 to napisanie krótkiego limeryku, Challenge #4 to odgadniecie tytułów książek zapisanych za pomocą emocji. Do challengu #5 potrzebne będą kostki z gry „Story Cubes”. Zadaniem uczniów będzie znowu odgadnięcie tytułów książek – w końcu mamy Tydzień Bibliotek, w których królują książki.

Ostatni challenge będzie polegał na zrobieniu zdjęcia swojej ulubionej książki i napisaniu 2 zdań – czemu akurat ta pozycja. 

Każde zadanie jest punktowane, zazwyczaj po 5 pkt. Za dobrą odpowiedź, plus punkty za szybkość. Każdy z uczniów ma czas na odpowiedź do północy. 

Myślę sobie, że dzięki takim wyzwaniom - młodzież czas wolny spędzają konstruktywnie i coraz częściej zdają sobie sprawę, że biblioteka to nie tylko „książki”, ale również działania on-line, wychodzące naprzeciw potrzebom uczniów XXI wieku.

Dziękujmy!!!