17 marca 2021

Kolorowymi schodami do biblioteki :)

O tym jak twórczo można wykorzystać czas, kiedy w bibliotece czytelników jest mniej niż normalnie, napisała nam Pani Hanna Trybińska, ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. 


Czas zdalnego nauczania pozwala nauczycielowi bibliotekarzowi poświęcić się w większym zakresie pracom technicznym w bibliotece. Osobiście dużo czasu spędziłam na konserwacji książek, obkładaniu ich w nową folię. Wykonałam też porządną selekcję księgozbioru. Ostatnio zaś postanowiłam zaprojektować, przygotować i zamieścić swoistą reklamę biblioteki, książki, czytelnictwa i dorobku poszczególnych pisarzy na schodach szkolnych. 

Na początku marca tego roku na schodach wiodących do biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 11 w Elblągu pojawiła się nowa dekoracja. Pierwsza część prezentuje złote myśli i popularne powiedzenia związane z książką oraz biblioteką. Jest to bezpośrednie zachęcenie do czytania, pokazanie, co daje nam obcowanie z książką. 

Druga część to krótkie przedstawienie dorobku ośmiu popularnych pisarzy. Nowością są ich portrety, które też pojawiły się na dekoracji schodów. Przy każdym nazwisku prezentowane są te książki, które można wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Jednak w zasobach naszego księgozbioru znajduje się dużo więcej propozycji każdego autora. 

Wykonanie takiej dekoracji nie kosztuje dużo. Kolorowy papier, papier do laminowania, taśma dwustronna. Na wyposażeniu biblioteki mam drukarkę kolorową i laminarkę, więc przygotowanie poszczególnych elementów jest proste. 

Schody są kolorowe, przyciągają wzrok każdego (specjalnie wybrałam „ostre” kolory kartek).


Bardzo dziękujemy za relację.