Pandemia zmusiła nas do stawienia czoła nowej, nieznanej nam wcześniej sytuacji. Nie mieliśmy czasu, aby do nowych warunków się przygotować. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy wyrwani ze strefy komfortu i zmuszeni do radzenia sobie w warunkach, które znaliśmy do tej pory jedynie z literatury katastroficznej.
O tym jakie spustoszenia poczyniły w młodych ludziach izolacja i nieustanny niepokój, nie trzeba nikogo przekonywać. Proces edukacyjny, kontakty rówieśnicze, akty komunikacyjne, wszystko to wymaga odbudowy. Szeregi specjalistów poszukują środków i metod, umożliwiających powrót do równowagi. Czy mogą nimi być teatr i drama?
Wokół tych właśnie pojęć skupione były prelekcje i warsztaty zaprezentowane podczas konferencji, zorganizowanej przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz i Towarzystwo Nauczycieli Bibiotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bielsku-Białej pt. „Teatr, drama literatura”.
Podczas czterech, niesłychanie wartościowych wykładów, zostały zaprezentowane wskazówki na temat wykorzystania aktywności teatralno - literackich i techniki dramy w pracy pedagogicznej szkolnych bibliotekarzy i animatorów kultury. Mocno podkreślono, że dobrze przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem teatru, literatury i dramy, mają nie tylko wartość edukacyjną, ale również, a może przede wszystkim – terapeutyczną. Magia sceny może stać się panaceum na wycofanie, lęki i przełamanie barier komunikacyjnych, a interakcje wyzwalane podczas dramy, krokiem do samoakceptacji i integracji społecznej. Jest to niezwykle ważne w pracy wychowawczej szczególnie teraz, gdy nauka zdalna staje się znowu coraz bardziej realna.
Część teoretyczną konferencji dopełniły znakomicie przygotowane warsztaty. Można było dobrać tematykę zajęć do własnych zainteresowań i potrzeb edukacyjnych. Kamishibai, lalkarstwo, teatr cieni, praca z kołem teatralnym, nowe technologie, zwiedzanie teatru od kulis... Aż chce się zawołać, trawestując znane powiedzenie - wszystkie ręce na scenę!
Dzięki stacjonarnej formie konferencji, był również czas na bezpośrednią wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych znajomości i branżowe pogaduchy, których nie zastąpią żadne, nawet najnowocześniejsze platformy meetingowe.
O czym zawiadamia, zachwycona i zmotywowana do działania, nasza redakcyjna koleżanka
Beata Haładus
Za ilustrację niech posłuży sugestywna scenka z warsztatów teatru cieni.
Serdecznie dziękujemy i wpraszamy się za rok!
Biblioteki Szkolne Online
Za ilustrację niech posłuży sugestywna scenka z warsztatów teatru cieni.
Serdecznie dziękujemy i wpraszamy się za rok!
Biblioteki Szkolne Online